HR

Energetska obnova obiteljskih kuća

NOVOSTI

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je 29.12.2023. godine objavio Uvjete i kriterije za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća u 2024. godini, za koju je osiguran budžet od 120 milijuna eura. 28.veljače su objavljene Izmjene i dopune uvjeta i kriterija za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća, a u kojima su određeni uvjeti dodatno pojašnjeni i definirani.
Javni poziv je objavljen 13. ožujka 2024. u 9h, kada je krenulo i zaprimanje prijava, a zatvoren 14. ožujka 2024. u 12 sati.
Zaprimljene prijave trenutno su u postupku obrade. 

Aktivnosti koje se sufinanciraju su:

  • A1 - cjelovita energetska obnova koja obuhvaća povećanje toplinske zaštite elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora kroz provedbu minimalno jedne od mjera na vanjskoj ovojnici obiteljske kuće i ugradnju tehničkih sustava za korištenje obnovljivih izvora energije 
  • A2 - povećanje toplinske zaštite elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora kroz provedbu minimalno jedne od mjera na vanjskoj ovojnici obiteljske kuće
  • A- ugradnja tehničkih sustava grijanja/hlađenja i pripreme potrošne tople vode korištenjem obnovljivih izvora energije 
  • A4 - ugradnja tehničkih sustava za proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije za vlastitu potrošnju
  • * Pomoć tijekom prijave na Javni poziv Fonda - najviši iznos opravdanog troška je 250 eura, a sufinancira se s 60 ili 80%, ovisno o tome je li kuća oštećena u potresu. 

Za sufinanciranje mjera energetske obnove, prijaviti se mogu vlasnici i suvlasnici čije kuće imaju do 600 m2 i/ili do tri stambene jedinice te više od 50% površine namijenjene stanovanju. Pritom je uvjet za sufinanciranje da prijavitelji u toj kući imaju prebivalište, uredno vlasništvo te odgovarajući dokaz da je kuća u potpunosti legalna.

Za kuće oštećene u potresu će biti moguće dobiti do 80% prihvatljivih troškova investicije, dok svi drugi vlasnici obiteljskih kuća (koje zadovoljavaju kriterije Javnog poziva) mogu računati na do 60% sufinanciranja.

Ovisno o postotnom učešću i planiranim mjerama energetske obnove, maksimalni iznos poticaja iznosit će 62.120 eura po prijavi.



> UVJETI I KRITERIJI ZA SUFINCIRANJE ENERGETSKE OBNOVE OBITELJSKIH KUĆA 2024. - Izmijenjeni i pročišćeni tekst 

- objavljeno 28.2.2024.
- temeljeno na Izmjenama i dopunama Uvjeta i kriterija za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća i Uvjetima i kriterijima za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća - 2024. godina objavljenima 29.12.2023. godine

> TEHNIČKI UVJETI - Izmijenjeni i pročišćeni tekst

- objavljeno 28.2.2024.
- temeljeno na Tehničkim uvjetima za mjere energetske obnove 2024. objavljenima 29.12.2023.
 

OBRASCI SU OBJAVLJENI UZ JAVNI POZIV > 

 


 



2020. godina:  Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća >  Zahtjev za isplatu sredstava 2020.


Zašto energetska obnova obiteljskih kuća?

Obiteljske kuće čine 65% stambenog fonda u Hrvatskoj koji je odgovoran za 40% od ukupne potrošnje energije na nacionalnoj razini. Najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili samo minimalnu toplinsku izolaciju (energetski razred E i lošiji). Takve kuće troše 70% energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode, a mjere energetske učinkovitosti mogu značajno smanjiti njihovu potrošnju, u nekim slučajevima i do 60% u odnosu na trenutnu.

Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijeli su 27. ožujka 2014. godine prvi Program energetske obnove obiteljskih kuća, kojeg od tada provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Cilj je Programa povećanje energetske učinkovitosti postojećih kuća, smanjenje potrošnje energije i emisija CO2 u atmosferu te smanjenje mjesečnih troškova za energente, uz ukupno poboljšanje kvalitete života. Istovremeno, planiranje ovakvih zahvata podrazumijeva i angažman lokalnih tvrtki i stručnjaka odnosno potiče gospodarsku aktivnost. Izmjene i prilagodbe Programa su prvi put donesene u 2015. godini, a drugi put u 2020. godini, nakon čega je Vlada donijela Odluku o produženju programa i u 2021. godini.