Električna i elektronička oprema predstavlja sve proizvode i njihove sastavne dijelove koji su za svoje primarno i pravilno djelovanje ovisni o električnoj energiji ili elektromagnetskim poljima kao primarnom izvoru energije kao i proizvode za proizvodnju, prijenos i mjerenje struje ili jakosti elektromagnetskog polja i koji su namijenjeni za korištenje pri naponu koji ne prelazi 1.000 V za izmjeničnu i 1.500 V za istosmjernu struju.
Električni i elektronički otpad je EE oprema koja je otpad u smislu zakona kojim se uređuje gospodarenje otpadom u Republici Hrvatskoj, uključujući sve komponente, pod-sklopove i potrošne materijale koji u trenutku odbacivanja čine dio proizvoda.
Kategorije otpadne električne i elektroničke opreme su:
1. Oprema za izmjenu topline;
2. Zasloni, monitori i oprema koja sadrži površine veće od 100 cm²;
3. Žarulje;
4. Velika oprema (bilo koja vanjska dimenzija veća od 50 cm);
5. Mala oprema (nijedna vanjska dimenzija nije veća od 50 cm);
6. Mala oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije.
Sakupljanje
Sakupljanje otpadne električne i elektroničke opreme (u daljnjem tekstu: EE otpad) obavlja se putem sakupljačke mreže obrađivača EE otpada koji je dužan na čitavom teritoriju Republike Hrvatske osigurati preuzimanje EE otpada od posjednika EE otpada u kućanstvu ili registriranoj osobi prema vrstama proizvoda od kojeg je EE otpad nastao, bez naknade, a u svrhu sakupljanja EE otpada (prikupljanje, razvrstavanje i privremeno skladištenje) te prijevoza istog na obradu.
Trgovačko društvo CE-ZA-R d.o.o. u svojstvu obrađivača EE otpada putem vlastite sakupljačke mreže sakuplja te obrađuje EE otpad nastao od hladnjaka, ledenica, klima uređaja i ostalih uređaja za ventilaciju, odzračivanje, kondicioniranje zraka, perilica, sušilica rublja, strojeva za pranje suđa, kuhinjskih peći, električnih štednjaka i dr.
Detaljan popis EE otpada koje sakuplja i obrađuje obrađivač s kontaktima moguće je pronaći u tablicama Sakupljačka mreža obrađivača EE otpada.
BESPLATNI INFO TELEFON ZA PREDAJU OTPADNE ELEKTRIČNE I ELEKTRONIČKE OPREME
CE-ZA-R d.o.o. - Popis kategorija EE otpada i vrste EE opreme koju obrađivač EE otpada CE-ZA-R preuzima
Obrada
Obrada električne i elektroničke opreme (u daljnjem tekstu: EE otpad) je postupak oporabe ili zbrinjavanja EE otpada kao i postupak pripreme istog prije oporabe ili zbrinjavanja.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je temeljem Zakona o gospodarenju otpadom (NN 84/21) i Ovlaštenja Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja sklopio Ugovor o obavljanju poslova obrade postupkom R4 otpadne električne i elektroničke opreme na području Republike Hrvatske sa trgovačkim društvom:
telefon: 0800 02 04
e-mail: info@cezar-zg.hr
Upute i obrasci
- Uputa o načinu i uvjetima trgovanja i posredovanja s EE otpadom, otpadnim vozilima, otpadnim BIA, otpadnim gumama i otpadnim uljima 2.11.2023.
- Uputa obrađivačima EE otpada o izvješćima i dokumentaciji 2.11.2023.
- Obrazac EE1 (potvrda o preuzimanju EE otpada iz kućanstva) 1.1.2025.
- Obrazac EE2 (izvješće sakupljača o sakupljenim količinama EE otpada) 1.1.2025.
- Obrazac EE3 (izvješće ugovornog obrađivača Fonda o izvezenim količinama neobrađenog EE otpada) 1.1.2025.
- Obrazac EE4 (izvješće ugovornog obrađivača Fonda o izvezenim količinama obrađenog EE otpada) 1.1.2025.
- Obrazac EE5 (izvješće ugovornog obrađivača Fonda o preuzetim i obrađenim količinama EE otpada) 1.1.2025.
- Obrazac EE8 (Izvješće sakupljača o stanju skladišta EE otpada) 1.1.2025.
- Obrazac EE9 (izvješće ugovornog obrađivača Fonda o stanju skladišta neobrađenog EE otpada) 1.1.2025.
- Obrazac EE10 (izvješće ugovornog obrađivača Fonda po zahjevima iz Dodatka 8. Pravilnika) 1.1.2025.
- Obrazac EE14 (Izvješće sakupljača o sakupljenim i predanim količinama EE otpada prema ključnom broju) 1.1.2025.
Ciljevi
Ciljevi za otpadnu električnu i elektroničku opremu
Godišnja stopa odvojenog sakupljanja otpadne električne i elektroničke opreme (u daljnjem tekstu: EE otpad) mora biti najmanje 65% prosječne mase električne i elektroničke opreme stavljene na tržište u tri prethodne godine ili 85% EE otpada proizvedenog na teritoriju Republike Hrvatske.
Ciljevi oporabe EE otpada su:
- godišnje se mora obraditi postupkom oporabe najmanje 85% ili postupkom pripreme za ponovnu uporabu i postupkom recikliranja najmanje 80% mase sakupljene opreme za izmjenu topline ili velike opreme čija vanjska dimenzija je veća od 50 cm
- godišnje se mora obraditi postupkom oporabe najmanje 80% ili postupkom pripreme za ponovnu uporabu i postupkom recikliranja najmanje 70% mase sakupljenih zaslona, monitora i oprema koja sadrži zaslone površine veće od 100 cm2
- godišnje se mora obraditi postupkom oporabe najmanje 75% ili postupkom pripreme za ponovnu uporabu i postupkom recikliranja najmanje 55% mase sakupljene male opreme čija nijedna vanjska dimenzija nije veća od 50 cm ili male opreme informatičke tehnike i opreme za telekomunikacije čija nijedna vanjska dimenzija nije veća od 50 cm i
- godišnje se mora obraditi postupkom recikliranja najmanje 80% mase sakupljenih žarulja.
Naknade
Proizvođači EE opreme dužni su plaćati naknadu gospodarenja EE otpadom u svrhu pokrivanja troškova odvojenog sakupljanja i obrade EE otpada u sustavu kojim upravlja Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Sakupljač EE otpada ima pravo na naknadu sukladno odluci:
Obrađivač EE otpada ima pravo na naknadu sukladno odluci:
Propisi
Zakon o gospodarenju otpadom (NN 84/21)
Uredba o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi (NN 137/24)
Pravilnik o gospodarenju otpadom (NN 106/22, 138/24)
Pravilnik o gospodarenju posebnim kategorijama otpada u sustavu Fonda (NN 124/23)
Pravilnik o gospodarenju otpadnim električnim i elektroničkim uređajima i opremom (NN 74/07, 133/08, 31/09, 143/12, 86/13)