HR

Fond na konferenciji o 100% obnovljivoj Hrvatskoj

01.07.2016.

Europska komisija trenutačno izrađuje procjenu učinka novog zakonodavnog okvira za obnovljive izvore energije za razdoblje nakon 2020. godine koji bi trebao biti upućen u proceduru Europskog parlamenta do kraja godine. „Europa danas uvozi 53% energije i to plaća više od 1 milijarde eura dnevno. Kako bismo smanjili tu ovisnost, moramo se usmjeriti na one izvore energije koji su nam lokalno dostupni, a u te izvore svakako spadaju obnovljivi izvori energije, poput sunca, vjetra, vode, biomase”, zaključila je Petir. Pozvala je na donošenje nove Strategije energetskog razvoja i Karte obnovljivih izvora energije s jasno navedenim i u prostorne planove ucrtanim svim potencijalima koje RH ima kako bi se olakšale investicije.Smatra kako su ulaganja u eksploataciju nafte iz Jadrana suprotna nacionalnim interesima razvoja turizma i ribarstva RH, kao i izgradnja termoelektrana na ugljen što može Hrvatsku učiniti još ovisnijom o uvozu jer Hrvatska nema svoj ugljen.

Na konferenciji je sudjelovao i v.d. direktora Fonda Ljubomir Majdandžić koji je istaknuo kako je Republika Hrvatska  na takvom zemljopisnom položaju da je doista moguć 100% udio obnovljivih izvora energije u našoj potrošnji, kako za grijanje, pripremu potrošne tople vode tako i za proizvodnju električne energije. „U razvijenim zemljama Europske unije udio obnovljivih izvora iz godine u godinu sve više raste, dok na žalost, Republika Hrvatska, još uvijek nedovoljno koristi energiju sunca, vjetra i biomase. Uz brojne ekološke koristi takvi projekti mogu biti i motor našeg gospodarstva jer razvijajući industriju zelene energije možemo otvoriti brojna radna mjesta.– izjavio je Majdandžić.

U svojem izlaganju ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović je istaknuto da se pored energetskog i prometnog sektora za izgradnju 100% obnovljive Hrvatske puno može učiniti i u komunalnom sektoru. „Prije odlaganja, već na mjestu nastanka iz otpada možemo izdvojiti vrijedne sirovine kao sto su staklo, plastika, metal te ih ponovno uporabiti i time stvoriti dodanu vrijednost, nova radna mjesta i u konačnici rast našeg BDP-a“ - rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović.

Na primjerima europskih otoka predstavnica World Future Council Irene Garcia ukazala je na primjere 100% energetski održivih otoka.  Na konferenciji su još sudjelovali eurozastupnik Petera Liesea, regionalni direktor Hanns Seidela za jugoistočnu Europu dr. Klaus Fiesinger, župan Splitsko-dalmatinske županije Zlatko Ževrnja, i dr. Goran Krajačić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje  Sveučilišta  u Zagrebu.