HR

Fond o postupanju s otpadom nakon potresa

15.06.2021.

Na konferenciji u Sisku: „Industrija građevnog materijala i gospodarenje građevnim otpadom u vrijeme Covida i obnove od potresa“ predstavljene aktivnosti Fonda koje su poduzete nakon velikog potresa.
 
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je odmah nakon potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju krenuo s programom zbrinjavanja otpada na potresom pogođenom području. „Fond je Zagrebačkoj i Karlovačkoj županiji odobrio 10 milijuna kuna za inicijalnu sanaciju štete, a nakon toga smo u siječnju dodatnih 50 milijuna kuna pripremili i za provedbu mjera gospodarenja otpadom. Komunalnim društvima s područja Sisačko-moslavačke županije sufinanciramo sakupljanje, prijevoz, odvajanje i obrada otpada, ali i nabavu potrebne opreme, kako bi se taj otpad odvojeno sakupio“, rekao je Milovan Zrakić voditelj projekta u Fondu.
 
Također je pojasnio da su se u akciju prikupljanja otpada na potresom pogođenim područjima na inicijativu Fonda uključila i komunalna poduzeća iz raznih krajeva Hrvatske koja opremom i radnom snagom pomažu svojim kolegama u Sisačko-moslavačkoj županiji. „Naše stručne službe su na terenu i koordiniramo aktivnosti koje provode komunalna društva u cilju što bržeg zbrinjavanja otpada“ istaknuo je Zrakić.
 
Na konferenciji u Sisku, koju je organizirala Hrvatska gospodarska komora pod pokroviteljstvom Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, govorilo se o tome kako gospodariti građevnim otpadom na resursno učinkovit način. Potres koji je pogodio Banovinu i Zagreb ostavio je iza sebe velike količine građevnog otpada čije zbrinjavanje trenutno predstavlja problem, no uspostavom kvalitetnog sustava obrade on može postati vrijedan novi proizvod. Ako uzmemo u obzir da preko 50 posto ukupnog otpada u Hrvatskoj čini upravo građevni otpad i da je pred nama golemi posao sanacije šteta u kojoj će njegova količina dodatno rasti, jasno je da se radi o prilici koju domaće gospodarstvo ne smije propustiti.
 
Potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj naglasila je kako će HGK pomoći svojim iskustvom i koordinacijom članica kako bi se građani Banovine i Zagreba što prije mogli vratiti normalnom životu.
 
Potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš prezentirao je perspektive i mogućnosti domaće građevne industrije kazavši kako je u Hrvatskoj procijenjena količina građevnog otpada u 2019. godini dosegla 1.365.066 tona.
 
„Na ovom našem ranjenom području fokus lokalne politike biti će obnova pri kojoj će se generirati velike količine građevnog otpada. Stoga ga moramo u što većoj mjeri reciklirati i iskoristiti za sanaciju naših cesta i druge infrastrukture“, rekao je Mihael Jurić, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije.