HR

Fondovi primjeri dobre prakse prepoznati u Europi

15.03.2021.

Fondovi primjeri dobre prakse sufinanciranja projekata energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije objavljeni su u bazi podataka dobre prakse Interreg Europe Policy Learning Platform.

Kreatori politika širom Europe sada su u mogućnost konzultirati Fond i zatražiti informacije vezane za primjere dobre prakse i to putem platforme za učenje politika radi daljnje razmjene iskustava.
Prema riječima jednog stručnjaka sa spomenute Platforme o dobroj praksi Fonda, Hrvatska nacionalna podrška u realizaciji projekata energetske učinkovitosti i OIE je impresivna i ističe se svojim predanim i široko rasprostranjenim pristupom. Podrška mjerama energetske učinkovitosti u cijeloj zemlji u obliku sufinanciranja bespovratnim sredstvima omogućila je pokretanje aktivnosti u provedbi energetske učinkovitosti gdje je opća svijest o njezinoj važnosti bila prilično niska na početku. Važna značajka ove dobre prakse je i provedba kampanja kroz sve vrste medija koje prate pozive za podnošenje prijedloga projekata. Još jedan pozitivan aspekt je i ponavljanje poziva tijekom određenog vremenskog perioda. Sve skupa je rezultiralo i potražnjom za uslugama provedbe energetski učinkovitih mjera, kao i za EE stručnjacima.

Više informacija nalazi se na linku: https://www.interregeurope.eu/fileadmin/user_upload/plp_uploads/policy_briefs/Skills_for_the_energy_transition_-_Policy_brief.pdf

Ovdje se nalazi primjeri dobre prakse Fonda u bazi podataka Interreg Europe Policy Learning Platform: https://www.interregeurope.eu/policylearning/good-practices/item/4978/financial-incentives-for-energy-efficiency-and-renewable-energy-sources-projects-in-croatia/

Podsjetimo, Hrvatska sudjeluje u Interregovom projektu FIRESPOL zajedno s pet zemalja partnera Španjolskom, Irskom, Njemačkom, Latvijom i Poljskom.
Španjolska je voditelj projektnog tima dok je nositelj projekta u Hrvatskoj Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Projekt je započeo 1. lipnja 2018. i traje 4 godine, a temelji se na razmjeni iskustava i znanja između zemalja članica kroz primjere najbolje prakse u projektima obnovljivih izvora energije. Krajnji cilj projekta je  izrada Akcijskog plana kako na najbolji mogući način implementirati financijske instrumente u projektima obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti. Poseban naglasak je stavljen na razradu mogućnosti poticanja poduzetništva na ulaganja u infrastrukturu za proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora.