HR

Otvorena Zelena knjižnica u Dubrovniku

14.04.2015.

14.4.2015.
U Dubrovniku predstavljene mogućnosti za sufinanciranje projekata obnovljivih izvora
energije u turizmu vrijedne 13 milijuna kuna i otvorena Zelena knjižnica


Predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost jučer su u Dubrovniku održali stručnu cjelodnevnu radionicu za poslovni i turistički sektor u sklopu koje su polaznike upoznali s mogućnostima financiranja projekata te procedurom prijave i procesa odobravanja i dobivanja bespovratnih sredstava.
Na radionici su sudjelovali i predstavnici Razvojne agencije Grada Dubrovnika (DURA) i Razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije (DUNEA), a istoga dana u Narodnoj knjižnici otvorena je Zelena knjižnica energetske učinkovitosti.


„Turistički sektor u Hrvatskoj ima velik potencijal za korištenje mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, a za to su na raspolaganju i bespovratna sredstva Fonda u iznosu od 13 milijuna kuna.
Upravo je u tijeku javni poziv koji je namijenjen hotelima, kampovima, apartmanima i drugim turističkim objektima za projekte poticanja upotrebe sunčeve energije, ulaganja u toplinske sunčeve sustave te povećanja učinkovitosti rashladnih sustava.“ izjavio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller.
Procjenjuje se kako hoteli, restorani i ugostiteljski objekti predstavljaju 9% ukupne površine komercijalnih objekata u Hrvatskoj. Turizam je strateški značajna gospodarska grana u Hrvatskoj, a osim što bi se njima smanjila nepotrebna potrošnja energije na nacionalnojrazini, mjere energetske  učinkovitosti mogu služiti i kao dodatni motiv turistima kojima je održivost i zaštita okoliša važan kriterij odabira destinacije.
Od kraj a siječnja otvoren je Javni poziv za sufinanciranje projekata korištenja obnovljivih izvora energije namijenjen isključivo turističkom sektoru. Javni poziv vrijedan 13 milijuna kuna namijenjen je poticanju uporabe sunčeve energije u kampovima, ulaganju u toplinske sunčeve sustave te povećanju učinkovitosti rashladnih sustava u hotelima i drugim turističkim objektima. Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske kao razvojnu smjernicu navodi smanjenje uporabe električne energije za toplinske potrebe te, između ostalog, postavlja cilj od 0,225 m2 sunčevih toplinskih kolektora po  stanovniku u 2020. godini. Ovim se programom nastoji doprinijeti ostvarenju tog cilja.
U sklopu događanja u Dubrovniku je u Narodnoj knjižnici otvorena Zelena knjižnica energetske učinkovitosti, deseta takva knjižnica u Hrvatskoj.

„Svrha Zelene knjižnice je učiniti publikacije o energetskoj učinkovitosti dostupnijima stručnjacima, studentima, učenicima, ali i građanima. Veliki dio publikacija koje čine Zelenu knjižnicu nastao je kroz osam godina provedbe projekta Poticanje energetske efikasnosti u Hrvatskoj, a dio ih je
objavio Fond u sklopu nastavka informativno-edukativnih aktivnosti projekta. Cilj nam je knjižnice redovito osvježavati i novim sadržajima te da doista budu releva ntni izvori informacija za sve one koje zanima energetska učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora
energije.“ rekla je Vesna Bukarica, načelnica Sektora u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.