HR

Pilot projektom ugradnje kuhinjskih drobilica smanjen biootpad u dvije virovitičke zgrade

09.09.2024.

U Virovitici su predstavljeni rezultati pilot projekta ugradnje kuhinjskih drobilica s ciljem smanjenja udjela biootpada u miješanom komunalnom otpadu.

Otpad od hrane čini značajan dio miješanog otpada i predstavlja ozbiljan izazov današnjice. Na području Virovitice i susjednih općina godišnje nastane više od 4 000 tona otpada od hrane te ostalog biorazgradivog otpada, a većina završi na odlagalištu otpada. Stoga je pokrenut pilot projekt smanjenja nastanka biootpada pomoću kuhinjskih drobilica.

Saša Pupovac iz Fondovog Sektora zaštite okoliša istaknuo je da u miješanom komunalnom otpadu čak 37 posto predstavlja biootpad. Od toga više od 30 posto čini kućni otpad, dok ostatak čine vrtni otpad (5,68 posto) te koža i kosti (0,45 posto).

„Kako bi se pravilno postupalo s biootpadom, Fond putem javnih poziva za jedinice lokalne samouprave i njihova komunalna društva sufinancira nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje biootpada i kućne kompostere. Isto tako sufinancira i nabavu uređaja za sprječavanje nastanka biootpada (otpada od hrane) u hotelima, vrtićima, bolnicama, domovima za starije i domovima za djecu“, rekao je Pupovac.

I ovaj pilot projekt sufinanciran je u 40 postotnom iznosu sredstvima Fonda, a ostatak sredstava za njegovu realizaciju osigurao je iz virovitičkog gradskog proračuna. “Obzirom na današnji način života i sveprisutni konzumerizam koji vlada u društvu, želimo našim građanima dati smjernice kako smanjiti količine otpada i kako odgovorno gospodariti istim. Drobilice su jedno od kvalitetnijih rješenja tog problema“, istaknuo je gradonačelnik Kirin.

Inače, u okviru ovog pilot projekta instalirani su uređaji za usitnjavanje hrane i ostalog biootpada u kuhinjskim sudoperima jedne zgrade u Virovitici, dok je druga stambena jedinica služila kao nulto stanje za usporedbu rezultata koji su, prema riječima upravitelja tvrtke FLORA VTC Vlade Šuška, iznad svih očekivanja.

Stanari pokusne zgrade u Pejačevićevoj ulici posljednjih 6 mjeseci u drobilicu su ubacivali ostatke voća, povrća te ostalih namirnica korištenih za pripremu obroka. Drobilica je usitnjavala i ljuske jaja, riblje i kosti od peradi, sitnije kosti ostalih životinja, talog kave te ostatke hrane za životinje. U manjim količinama usitnjene su i krupnije kosti, koštice voća, tjestenina i riža, ljuske luka i kukuruza te kore banane.

„Iako je uzorak bio malen, svaki pomak u gospodarenju otpadom, naročito biorazgradivim, veliki je uspjeh. Počevši od smanjenja troškova odvoza otpada, smanjenja troškova odlaganja te smanjenja emisije odlagališnih plinova ova mjera svim korisnicima drobilica olakšava postupanje s biorazgradivim otpadom. Manji su troškovi, nema vrećica i nema čestih šetnji do smeđe kante“, pojasnio je Šušak.

Na konferenciji je govorila i profesorica Aleksandra Anić Vučinić sa Studija inženjerstva okoliša na Geotehničkom fakultetu u Zagrebu, ističući kako su kroz pilot projekt zabilježena izuzetna smanjenja količine miješanog komunalnog i biootpada.

Kada bi se spomenute drobilice uvrstile u barem 50 posto kućanstava na području Virovitice, količina miješanog komunalnog otpada bila bi smanjena za 70 kilograma po glavi stanovnika na godišnjoj razini. Virovitica je ovim pilot projektom pokazala kako jedna mala, lokalna zajednica, može pametno riješiti aktualne probleme i izazove današnjice koji su neusporedivo izraženiji u većim gradovima.

Na završnoj konferenciji pilot projekta, uz Šašu Pupovca, iz Fonda su još sudjelovale savjetnica direktora Ljiljana Bukovec i voditeljica u Sektoru EU fondova Vesna Cetin Krnjević i Milovan Zrakić, voditelj projekata zaštite okoliša.