HR

Porinut brod „Mali Brijun“ za Javnu ustanovu Nacionalni park Brijuni

30.06.2021.

Danas je u Tehnomont Brodogradilištu u Puli porinut Putnički brod „Mali Brijun“ za Javnu ustanovu Nacionalni park Brijuni.

Putnički brod je katamaranskog tipa, dužine 21,85 metara, širine 9 metara, s kapacitetom 3 člana posade, 150 putnika (u zatvorenom putničkom prostoru kapaciteta 100 sjedećih mjesta od čega 10 mjesta za osobe s tjelesnim invaliditetom koja koriste invalidska kolica, i u otvorenom/natkrivenom putničkom prostoru kapaciteta 50 sjedećih mjesta), aluminijske konstrukcije i pogonjen diesel električnom propulzijom. Primopredaja broda planirana je za rujan 2021. godine.

Ugovor o projektiranju i gradnji putničkog broda između Javne ustanove Nacionalni park Brijuni i Tehnomont - Brodogradilišta Pula d.o.o. ukupne vrijednosti 15,4 milijuna kuna potpisan je 2019. godine.

Projektiranje i gradnja novog putničkog broda za Nacionalni park Brijuni jedna je od aktivnosti projekta „Novo ruho Brijuna“ sufinanciranog u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.–2020.” iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Gradnja broda koji će povezivati otočje Brijuni s kopnom, posebice otok Mali Brijun, čija je revitalizacija jedna od najznačajnijih projektnih aktivnosti „Novog ruha Brijuna“, a s ciljem povećanja pristupačnosti i mobilnosti posjetitelja. Ugovor o izvođenju građevinsko-obrtničkih radova na objektima na Malom Brijunu privodi se kraju te će zahvaljujući njemu otok Mali Brijun dobiti nove smještajne kapacitete za provođenje posebnih programa poput škola u prirodi, znanstvenih, umjetničkih i stručnih radionica.
                                                                                                                              
Projekt „Novo ruho Brijuna“ sufinanciran je u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.–2020.” iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Jedan je od projekata nacionalnih parkova i parkova prirode koji je uspješno kandidiran na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU „Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode“ i u aktivnoj je provedbi od 2017. godine. Ukupna vrijednost projekta određena je na maksimalnih 41,7 milijuna kuna. Ukupno prihvatljivi troškovi projekta iznose 32,1 milijun kuna od čega se iz Europskog fonda za regionalni razvoj osigurava 85%, iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 15% sredstava.
 
Opći cilj projekta „Novo ruho Brijuna“ je unaprjeđenje upravljanja Nacionalnim parkom Brijuni na principima održivog korištenja prirodne baštine s ciljem društveno–gospodarskog razvoja lokalne zajednice kroz razvoj posjetiteljske infrastrukture i atraktivnih turističkih sadržaja te podizanje razine znanja posjetitelja o važnosti prirodne baštine.
 
Već realizirane značajnije aktivnosti ovog projekta su nabava i uspostava novog info punkta na Velikom Brijunu s interaktivnim ekranom koji prezentira sve brijunske atrakcije, nabava dva homologirana turistička vlaka koji omogućuju razgled otoka i osobama u invalidskim kolicima, uređenje ljetnog kina, otkup filmova s tematikom zaštite prirode te arhivskih snimaka o Brijunima i izrada Cites aplikacije o ugroženim životinjskim vrstama. Tu su i aktivnosti poput: edukacije djelatnika, izrade hidrogeološke studije, studije upravljanja posjetiteljima te ugovori trenutno u provedbi, kao što je izrada interpretacije brijunske baštine zahvaljujući kojima će Brijuni dobiti kvalitetne podloge za usmjeravanje budućeg razvoja otočja te suvremeniju prezentaciju prirodne i kulturne baštine. Ugovorima su predviđeni i  građevinsko-obrtnički i konzervatorsko-restauratorski radovi na Velikom Brijunu zahvaljujući kojima će i spomen obilježje Živa voda te Kompresorska stanica dobiti „novo ruho“.