HR

Stanari 17.000 stanova nadaju se energetskoj obnovi svojih zgrada

07.02.2017.

Na objavljeni javni poziv koji je zaključen 31. siječnja pristiglo je 648 projekata , od kojih je njih 616  dobilo od Fondovog Sektora za energetsku učinkovitost, koji je prijaviteljima pomagao u pripremni dokumentacije, Izjavu o spremnosti projektnog prijedloga.

Ukupna sredstva koja će biti zatražena temeljem tih projekata iznose 629 milijuna kuna, a predsjednik Vlade naglasio je da je to i više od cjelokupne alokacije sredstava za financijsko razdoblje 2014.-2020., koja iznosi 70 milijuna eura. „Na taj način smanjit će se trošak potrošnje energije, a smanjit će se i emisija CO2. Potaknut će se građevinski sektor i imat ćemo multiplicirajuće, konkretne i opipljive učinke za naše građane“.

Zgrade koje su aplicirale na javni pozivu za energetsku obnovu obuhvaćaju 1,4 milijuna kvadrata stambene površine i više od 17.000 stanova.

Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac istaknula je da je realizacija ovog natječaja pokazala način na koji ćemo riješiti problem financiranja projekata iz fondova EU. „Iako je natječaj bio objavljen u iznosu od 152 milijuna kuna, sigurno ćemo, s obzirom na broj pristiglih prijava, značajno povećati ovu alokaciju i, vjerujem, u cijelosti iskoristiti dio koji se odnosi na višestambene zgrade“, izjavila je ministrica Žalac.

Ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Lovro Kuščević je podsjetio da je neizostavna pogodnost ovog javnog poziva i postotak sufinanciranja od 60%, dok 40% osiguravaju vlasnici višestambene zgrade, što znači da će se u idućih godinu i pol do dvije godine dana investirati više od jedne milijarde kuna. „Svi znamo koliko će to  značiti i za energetsku uštedu koja se ovdje procjenjuje na 68%, koliko će to značiti za razvoj hrvatskoga građevinskog sektora, koliko će se to odraziti na smanjenje emisije CO2, a u konačnici, ne manje bitno, i uljepšati vizure naših gradova, naselja i sela“, zaključio je ministar Kuščević.

Najviše je projekata zaprimljeno iz Rijeke - 128, zatim iz Zagreba 80, Splita 30, Osijeka 27, Pule 25, Labina 22, Pakraca 21, Velike Gorice 20, Zadra 14, Siska 12, Čakovca 12, Vinkovaca, Varaždina i Karlovca po 11.

Najveći planirani projekt obnove je zgrada u Velikoj Gorici, a vrijednost investicije je 15,4 milijuna kuna.

Svi prijavljeni projekti u roku od 120 dana će biti evaluirani od strane Fondove posebne službe akreditirane od Europske komisije (Posredničko tijelo razine 2) te će se nakon toga ministar graditeljstva donijeti odluku o prihvaćenosti projekata. Prvi radovi na zgradama kojima će biti odobrena sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj očekuju se u lipnju ove godine.