HR

U Vukovaru održana radionici o energetskoj obnovi kuća

22.09.2021.

U Vukovaru je danas održana informativno-edukativna radionica Fonda o energetskoj obnovi kuća. Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća objavljen je 15. rujna, a Vukovarci su ga dočekali s velikim zanimanjem kako bi se što uspješnije pripremili za prijavu projekata.

Na radionici su se okupili građani, certifikatori, ali i izvođači radova kako bi se informirali o uvjetima sufinanciranja i ostalim detaljima provedbe projekata.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava zahvalio je Fondu na dosadašnjoj suradnji te izrazio zadovoljstvo današnjom radionicom kao i uvjerenje da će Vukovarci uspješno prijaviti svoje projekte. „Vjerujem da će građani Vukovara uspješno prijaviti svoje projekte te na taj način obnoviti svoje kuće u kojima će ljepše i kvalitetnije živjeti. Najveći motivator je svakako smanjenje troškova za energente kao jedna od mnogobrojnih koristi energetske obnove. Pored toga i fasade će izgledati ljepše što će se odraziti na cijeli izgled grada.“

„Ovaj poziv u vrijednosti od 300 milijuna kuna vrlo nam je značajan poziv, jer će donijeti svim korisnicima bolji život, pokrenut će lokalno gospodarstvo, a samim time idemo u jednu bolju i zeleniju budućnost. Za ovaj poziv je bitno osigurati kontinuitet. Do prošle godine poziva nije bilo pet godina što je uzrokovalo određene poteškoće. Ove godine s obzirom i na veća sredstva vjerujem da će biti više uspješnih prijava, a očekujem da će se to povećanje u prijavama dogoditi i u Vukovarsko-srijemskoj županiji i da ćemo sklopiti velik broj ugovora“, rekao je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić na radionici u Vukovaru.

Toplinska zaštita vanjske ovojnice ili cjelovita energetska obnova kuća financira se s do 60% i to kućama energetskog razreda D ili lošijeg u kontinentalnoj odnosno C ili lošijeg u primorskoj Hrvatskoj. Sredstva su dostupna i isključivo za korištenje obnovljivih izvora energije, bilo za sustave grijanja ili za proizvodnju električne energije. Međutim, za njih se mogu prijaviti samo kuće energetskog razreda C ili boljeg u kontinentalnoj odnosno B ili boljeg u primorskoj Hrvatskoj, kojima će na raspolaganju biti do 40, 60 ili 80% bespovratnih sredstava, ovisno o lokaciji.

Zainteresirani građani do tada trebaju registrirati svoj korisnički račun, kako bi se na vrijeme mogli ulogirati i ispuniti prijavni obrazac te učitati svu potrebnu dokumentaciju. Sudionicima koji dokumentaciju već imaju spremnu, iz Fonda su savjetovali da radi promjene cijena na tržištu pribave nove ponude izvođača. Pritom je pojašnjeno kako su takve ponude informativnog karaktera te je kasnije izvođača moguće i promijeniti. S druge strane, dokumenti poput Izvješća o energetskom pregledu i Energetski certifikat vrijede više godina te ih nije potrebno ponovo izrađivati, ukoliko nakon njihovog izdavanja na kući nije bilo dodatnih građevinskih radova.

Kako bi postupak prijave učinio što jednostavnijim, pogotovo onima koji nemaju praksu korištenja elektroničkih prijava, Fond građanima sufinancira i korištenje stručne pomoći. Za to je osigurano do 500 kuna, a iznos se isplaćuje s ostalim troškovima energetske obnove, temeljem računa ili ugovora o djelu.

Sudionici radionice se nadaju uspješnoj prijavi za sufinanciranje. Budu li njihove prijave prihvaćene, imat će 24 mjeseca za provedbu planiranih projekata.