HR

Ulaganja u posjetiteljsku infrastrukturu i pametna rješenja u gradovima

18.07.2024.

U Centru za posjetitelje Poklon na Učki danas su dodijeljeni prvi ugovori za sufinanciranje projekata koji doprinose održivosti posjetiteljske infrastrukture te ugovori za projekte razvoja pametnih i održivih rješenja i usluga u javnom sektoru. Korisnicima su ugovore uručili ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i direktor Fonda Luka Balen, a događanju je nazočio i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.
 
Ukupno je dodijeljeno 26 ugovora, među kojima se nalaze i oni namijenjeni gradovima Cresu, Čabru, Rabu i Novom Vinodolskom te općinama Jelenje, Brod Moravice, Matulji, Mrkopalj i općini Vinodolskoj. Radi se o sredstvima koja su, na temelju javnih poziva, bila na raspolaganju javnim ustanovama za upravljanje u zaštićenim područjima za projekte koji doprinose smanjenju ekološkog otiska te povećanju otpornosti na klimatske promjene u zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2020 te gradovima i općinama za projekte pametnih i održivih projekta u prometnom sustavu, digitalizaciji javne uprave te one vezane uz klimatske promjene i zelenu tranziciju. „Ukupna vrijednost poziva usmjerenog prema nacionalnim parkovima i parkovima prirode i drugim ustanovama u zaštićenim područjima vrijedan je milijun eura, a onaj namijenjen jedinicama lokalne samouprave za pametna i održiva rješenja vrijedan 5 milijuna eura.“ rekao je direktor Fonda. „Danas dodjeljujemo prvih 12 od ukupno 26 ugovora za posjetiteljsku infrastrukturu koji su vrijedni 470.000 eura, te 4 od ukupno 99 ugovora za pametne gradove.“ pojasnio je Balen.
 
Ugovori o sufinanciranju dodijeljeni su predstavnicima javnih ustanova nacionalnih parkova Brijuni, Sjeverni Velebit, Kornati, Mljeta te parkova prirode Učka, Lonjsko polje, Papuk, Biokovo, Kopački rit, Žumberak - Samoborsko gorje, Velebit i Vransko jezero te gradonačelnicima i načelnicima Čabra, Jelenja, Vinodolske općine i Raba.
 
„U klimatskim promjenama kojima svjedočimo, europski kontinent zagrijava se dvostruko brže od drugih dijelova svijeta, a posebno je ugrožen Mediteran.“ istaknula je ministrica Vučković, „zbog čega je zelena tranzicija prioritet. U svjetlu činjenice da će neobnovljivi izvori energije doći svome kraju, Hrvatska je u posljednjih osam godina učinila velike iskorake kojima je uspjela povećati udio i potrošnju iz obnovljivih izvora energije. Za ovakve će programe Hrvatskoj biti na raspolaganju i sredstva iz tradicionalnih, ali i novih fondova EU-a“ rekla je Vučković te najavila i početak izrade nacionalnog socijalnog plana za pomoć i transformaciju onih skupina i segmenta društva koje će najviše ugroziti zelena tranzicija. Za tu namjenu bi iz EU izvora na raspolaganju trebalo biti 1,6 milijardi eura, a sredstva bi se trebala počela koristiti 2026. godine.