24.10.2024.
U Puli je održan godišnji skup Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije CROVIK, koji je okupio preko 700 sudionika i stručnjaka. U sklopu događanja održana je panel diskusija na temu energetske održivosti, a u kojoj je uz predstavnike ministarstava i vodovodnih tvrtki sudjelovao i direktor Fonda, Luka Balen.Balen je tom prilikom naglasio kako javni sektor, uz odgovarajuću potporu i viziju, može predvoditi energetske promjene i svojim primjerom trasirati put prema energetskoj neovisnosti, potičući i tvrtke i građane da slijede taj put. U to su uključene i vodovodne tvrtke, za koje su održivo poslovanje i korištenje solarne energije ključni. „Izazov leži u smanjenju energetske potrošnje i povećanju efikasnosti, bez negativnog utjecaja na kvalitetu i dostupnost vode. Upravo zbog toga je Fond vodovodima prvo osigurao 1,1 milijun eura za izradu projektne dokumentacije za postavljanje fotonaponskih elektrana, a sada, u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije planira dodijeliti značajna sredstva Modernizacijskog fonda za njihovu realizaciju. 70-ak projekata je već spremno i očekujemo da će se uspješno prijaviti za sredstva.“ najavio je Balen te dodao kako će upravo iz Modernizacijskog fonda za vodne i komunalne usluge u trogodišnjem razdoblju ukupno biti plasirano čak 80 milijuna eura.
Provedba ovih projekata će vodovodima, kao velikim potrošačima energije, smanjiti ugljični otisak, ali i operativne troškove te povećati njihovu otpornost na klimatske promjene. Drugim riječima, omogućit će im da posluju efikasnije, ekonomičnije i ekološki prihvatljivije.
Sličan javni poziv za poticanje izgradnje integriranih i neintegriranih sunčanih elektrana planira se i za komunalna društva koja se bave sakupljanjem otpada. Program potpora koji definira prihvatljive troškove projekta i intenzitet potpore omogućuje da se s do 45% prihvatljivih troškova potiče ugradnja fotonapona, a do 30% će se davati za troškove skladištenja energije.
Predsjednik Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije (HGVIK) Marko Eljuga je na događanju također istaknuo kako djelatnost javne vodoopskrbe i odvodnje u Hrvatskoj svladava svoje tranzicijske izazove, no isporučitelji vodnih usluga uspješno prilagođavaju poslovanje izazovima modernog doba. "Integracija javnih isporučitelja vodnih usluga uz princip 'jedan isporučitelj na jednom uslužnom području' ostvaruje niz pozitivnih učinaka, a cilj je stvaranje jedinstvenih isporučitelja vodnih usluga koji imaju dovoljno potencijala za provedbu projekata koji se financiraju iz EU-ovih fondova", rekao je Eljuga.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković smatra kako su širenje vodno-komunalne infrastrukture i gradnja novih komunalnih vodnih građevina te unapređenje postojeće infrastrukture i komunalnih vodnih građevina, temeljni preduvjeti za ostvarivanje visoke kakvoće vode i pružanje bolje kvalitete vodnih usluga. "Vlada i resorna ministarstva su kroz NPOO osigurali financijska sredstva za provođenje strukturnih reformi u području vodno-komunalnog gospodarstva i realizaciju kapitalnih projekata, a sve kako bi se dosegnuli europski ekološki standardi isporuke pitke vode i sustava odvodnje", rekao je Đuroković.