EN

Uz more za more: zelena misija za održivu budućnost Hrvatske

21.06.2024.

Na plivarici blizu otoka Ugljana danas je predstavljen projekt „Provir“, koji je čišćenje morskih dubina pretvorio u priliku za inovacije u proizvodnji tkanina. Na događanju su u tematskoj panel raspravi sudjelovali i predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a cilj je bio skrenuti pozornost javnosti na zagađenje mora.

„U morima se nalazi preko 150 milijuna tona plastike, a dio toga čine i ribarske mreže i sličan alat“, istaknula je Irena Vicković iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. „Kako bi se ta količina smanjila, Fond će od iduće godine uspostaviti organizirani sustav te će se u suradnji s lučkim kapetanijama definirati lokacije na kojima će se moći predati otpad od ribolovnog alata. Taj će se otpad sortirati i voditi na obradu odnosno recikliranje.“  pojašnjava Vicković.

„Ribar nije onaj koji baca neke stvari u more, bilo kakve“ smatra ribar iz Kali Božidar Blaslov, zbog čega je organizirao kolege i zajedno s njima proveo hvalevrijednu akciju čišćenja našeg podmorja od ribarskih mreža. U okviru projekta Provir, Blaslov i kolege su iz mora izvukli preko 20 tona ribarskih mreža. Ideja projekta bila je prikupljene mreže na neki način iskoristiti, zbog čega je došlo do suradnje s modnim brendom „Krie design“, koji se održivom modom bavi već niz godina.  Blaslov i modna dizajnerica Kristina Burja su u okviru projekta pronašli tvornicu u Sloveniji koja jedina u svijetu proizvodi inovativni materijal ekonil te su ga iskoristili za stvaranje jedne posebne modne kolekcije, posvećene upravo čistoći mora.

Burja smatra kako je trenutak da na sve probleme sa zagađenjem koji su poznati odgovorimo konkretnim rješenjima. „Ne radi se samo o recikliranju ili korištenju odjeće koja je proizvedena lokalno, radi se o inovaciji. Ekonil je tkanina budućnosti i može se regenerirati bezbroj puta.“ ističe Burja.

Pod sloganom "Uz more, za more: zelena misija za održivu budućnost Hrvatske“ svi su uzvanici i sami svjedočili akciji čišćenja, odnosno izronu odbačenih ribarskih mreža u zadarskom arhipelagu te imali prilike vidjeti održivu modnu kolekciju Krie&Provir, koja je predstavljena kao simbol transformacije ribarskih mreža i ostalog odbačenog najlona u resurs od kojeg nastaje nova vrijednost.