EN

Više od 12.000 zahtjeva za obnovu obiteljskih kuća

22.07.2015.

Petak 10. srpnja je bio posljednji dan za prijavu projekata obnove obiteljskih kuća u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. U 2 i pol mjeseca trajanja Javnog poziva, u Fond je pristiglo više od 12.000 zahtjeva građana, a u provedbu se ove godine uključilo i više od 780 energetskih certifikatora diljem Hrvatske. Zahtjevi se obrađuju prema redoslijedu zaprimanja, te je do sada već sklopljeno više od 2.500 ugovora sa građanima vrijednih 185 milijuna kuna, za koje je odobreno 123 milijuna kuna državnih poticaja.

U 2.500 kuća iz 311 gradova i općina za koje su već izrađeni ugovori, odobreno je sufinanciranje za 6.200 mjera od čega su 3.700 zahvati za povećanje energetske učinkovitosti i 2.500 energetskih pregleda. Od odobrenih zahtjeva, većina sadrži mjeru obnove fasade, odnosno postavljanje toplinske zaštite vanjske ovojnice kuće ili zamjenu stolarije, čak 87%. Manji broj zahtjeva odobren je za ugradnju kondenzacijskih i kotlova na biomasu te solarnih sustava za zagrijavanje potrošne tople vode.

Najviše je prijava zaprimljeno s područja od posebne državne skrbi za koje se odobrava sufinanciranje od 80% troškova. Na kuće s tog područja odnosi se čak 75% svih dosad odobrenih sredstava. Oko 370 sklopljenih ugovora je s područja Vukovarsko-srijemske županije, što je čini županijom s najviše sklopljenih ugovora. Grad s najviše sklopljenih  ugovora, njih čak 123, je Petrinja. U Gradu Zagrebu, čiji građani prošle godine nisu imali mogućnost prijave, do sada je odobren 101 zahtjev za sufinanciranje obnove kuće.

Građani su prepoznali da energetskom obnovom kuća mogu na troškovima grijanja i hlađenja ostvariti uštede od 30 do 60% tako da u cilju što većih ušteda kombiniraju i po nekoliko mjera. Rezultat takvog pristupa je značajno povećanje iznosa sufinanciranja po kući: ove godine po kući je prosječno odobreno čak 49.000 kuna, što je gotovo dva puta više nego prošle godine kada je prosječno sufinanciranje po kući bilo 26.000 kuna.

Korisnici kojima je odobreno sufinanciranje planirane radove mogu provesti u roku od 12 mjeseci od datuma navedenog u ugovoru, kojeg će dobiti na kućnu adresu. Nakon provedenih radova, potrebno je ponovo kontaktirati odabranog certifikatora koji će izraditi završni energetski pregled i izdati energetski certifikat kuće. Korisnik će tada Fondu uputiti zahtjev za isplatu sredstava kojem će priložiti certifikat i svu ostalu dokumentaciju definiranu Javnim pozivom.  U roku od 30 dana od dana dostave potpunog zahtjeva za isplatu, Fond će isplatiti bespovratna sredstva na račune certifikatora i izvođača radova, odnosno na račun korisnika, ako je dostavio dokaz da je podmirio troškove izvedenih radova.